هایپروایزرها با هم چه تفاوتی دارند

هایپروایزر چیست؟

هایپروایزرها برنامه‌هایی هستند که توانایی اجرای ماشین‌های مجازی را فراهم می‌کنند و بر اساس عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

به صورت کلی در هر شرایطی که از ماشین مجازی استفاده شود، بستر مورد نیاز آن باید توسط یک هایپروایزر فراهم شود.

تعدادی از پر‌استفاده‎‌ترین این برنامه ها به صورت زیر است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم:

هایپروایزر‌های تایپ ۱

هایپروایزر‌های تایپ یک نیاز به سیستم‌ عاملی ندارند و  مستقیما با سخت افزار در ارتباط هستند.

میتوان گفت این دسته از هایپروایزر‌ها به نوعی سیستم عامل اصلی سخت افزار خواهند بود‎، در این حالت هر ماشین مجازی به منابع مختص خود دسترسی دارد و احتمال صدمه زدن به دیگر ماشین‌های مجازی بسیار کاهش می یابد‎‎‎، همچنین در این حالت به دلیل دسترسی بیشتر و مستقیم هایپروایزر به سخت افزار معمولا ماشین‌های مجازی سرعت بالاتری خواهند داشت.

این دسته بیشتر در دیتاسنتر‌ها ارائه دهندگان سرویس‌های هاستینگ یا سرور‌های مجازی استفاده می‌شوند.

در ادامه پراستفاده ترین هایپروایزر‌های این دسته لیست شده‌اند:

  • وی‌ام‌ویر ای‌اس‌اکس (VMware ESX/ESXi)
  • لینوکس کی‌وی‌ام (Linux KVM)
  • مایکروسافت هایپروی (Microsoft Hyper-v)
  • سیتریکس زن سرور (Citrix Xen Server)
  • ردهت انترپرایز ویرچوالیزیشن (RHEV)
hyperviser types

هایپروایزر‌های تایپ ۲

هایپروایزر‌‌های تایپ ۲ روی یک سیستم عامل به عنوان یک برنامه نصب میشوند و از طریق سیستم عامل اصلی با سخت افزار در ارتباط هستند، در این حالت به سیستم عامل اصلی سیستم عامل میزبان یا (host OS) گفته می‌شود.

در این حالت احتمال آلوده شدن سیستم عامل میزبان یا ماشین‌های مجازی دیگر از طریق یک ماشین مجازی آلوده بیشتر است.

همچنین به دلیل وجود سیستم عامل میزبان دسترسی ماشین‌های مجازی به سخت افزار محدودتر و سرعت آنها نیز اندکی کمتر است.

به دلیل وابستگی هایپروایزر و ماشین‌های مجازی به سیستم عامل میزبان در صورتی که به هردلیلی سیستم عامل میزبان دچار مشکل شود ممکن است تمام ساختار ماشین‌های مجازی را هم دچار مشکل کند.

در ادامه پراستفاده ترین هایپروایزر‌های این دسته لیست شده‌اند:

آشنایی بیشتر با بهترین هایپروایزر‌ها

در ادامه بهتر است با بهترین و پر استفاده‌ترین هایپروایزر‌ها آشنا شویم:

KVM

KVM یا Kernel-Based Virtual Machine یک هایپروایزر متن باز نوع ۱ مبتنی بر لینوکس است که می‌تواند به اکثر سیستم عامل های لینوکس از جمله Ubuntu، SUSE و Red Hat Enterprise Linux اضافه شود. این برنامه متن باز است و تحت لایسنس GPL برای همه قابل دسترسی است.

بیشتر توضیع‌های لینوکسی که از KVM پشتیبانی میکنند در کنار آن ابزار‌هایی برای مدیریت و کنترل ماشین‌های مجازی مانند VirtManager نیز ارائه میدهند.

این هایپروایزر از قابلیت تعویض اتصال گرم (hot swap) پردازنده‌های مجازی و همچنین live migration پشتیبانی می‌کند.

Live migration به کاربر اجازه می‌دهد ماشین مجازی را بدون خاموش شدن یا قطع شدن کلاینت‌های متصل به آن  از یک سرور یا کامپیوتر به دستگاه دیگری انتقال دهد.

VMware ESXi

تفاوت اصلی ESXi با KVM در روش نصب آنهاست. به صورت معمول KVM به صورت یک پکیج روی یک سیستم‌ عامل لینوکس نصب می‌شود اما ESXi معمولا به صورت یک سیستم‌ عامل نصب می‌شود و به صورت کامل کنترل سخت‌افزار را در دست می‌گیرد.

اما در بعضی موارد ممکن است که این هایپروایزر به صورت نرم افزار نیز نصب شود، برای مثال برنامه‌ی VMWare Workstation نیز از این هایپروایزر استفاده می‌کند.

ESXi رایگان نیست و همچنین در سیستم‌های scalable محدودیت‌هایی دارد. برای مثال این هایپروایزر تنها از ۲۵۶ رابط شبکه‌ی فیزیکی پشتیبانی می‌کند.

screenshot from esxi

Oracle VirtualBox

این هایپروایزر در دسته‌ی تایپ ۲ قرار می‌گیرد متن باز است و به صورت رایگان قابل دانلود است.
همچنین VirtualBox بهترین گزینه برای افرد کم تجربه‌تر است زیرا تنظیمات آن بسیار ساده است و مشکلات متداول آن در فروم‌های بسیاری به بحث گذاشته شده‌است.

به دلیل داشتن رابط کاربری بسیار ساده‌تر و همچنین روش عملکرد این هایپروایزر به صورت کلی سرعت این برنامه نسبت به دیگر هایپروایزر‌ها پایین‌تر است.

این نرم‌افزار همچنین برای سیستم‌عامل های متداول یک باندل درایور ارائه می‌دهد که می‌تواند قابلیت‌های بیشتری مانند کپی فایل‌ها به صورت Drag And Drop یا تغییر رزولوشن به تغییر سایز صفحه را به راحتی اضافه کند.

VirtualBox screenshot

نتیجه

در نهایت انتخاب هایپروایزر مناسب بستگی به محیط توسعه و نیازمندی‌های شما دارد.

نمیتوان برای تمامی موارد یک هایپروایزر را پیشنهاد کرد زیرا بسته نیاز‌های کاربر ممکن است قابلیتی که مورد نیاز شماست در یک هایپروایزر موجود نباشد.

در صورت نیاز میتوانید با متخصصین ما تماس بگیرید تا در انتخاب هایپروایزر مناسب شما را راهنمایی کنند.