طراحی ui و ux چی هستند؟

طراحی-ui-ux-طراحی سایت-شیراز-scope group

طراحی UI و طراحی UX دو مورد از رایج ترین اصطلاحات در طراحی سایت و اپلیکیشن ها هستند.

در عین حالی که طراحی UI و طراحی UX به طور مرتب دست به دست هم میدن و با هم همکاری میکنن اما شبیه به هم نیستند.توصیف و سوالات متفاوتی در مورد طراحی UI/ UX وجود داره که گروه اسکوپ توی این مقاله بهشون می پردازه.

UI  احتمالاً اولین چیزیه که وقتی از یک اپلیکیشن استفاده میکنید و یا از یک سایت بازدید میکنید متوجهش میشید. UI میتونه یک تجربه ی عالی و یا بد از مواجه کاربر با یک کسب و کار بوجود بیاره، بنابراین برای شرکت ها ضروریه که به دنبال بهترین ها در طراحی UI باشند. برای داشتن بهترین ها توی دنیای دیجیتال مارکتینگ فقط کافیه که به گروه اسکوپ اعتماد کنید.

UI چیست؟

UI مخفف User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است. UI اصطلاحی هست که طرح گرافیکی یک برنامه رو توصیف میکنه.

UI  فرآیند طراحی ظاهر، احساس و تعامل یک محصول دیجیتال است. رابط کاربری نقطه تماس و ارتباط انسان و دنیای دیجیتال هست. روشیه که از طریق اون کاربر با یک برنامه یا سایت ارتباط برقرار میکنه. وابستگی پیشرفت اکثر کسب و کارها به اینترنت و اپلیکیشن های تلفن همراه باعث شده که شرکت ها اولویتشون رو به UI اختصاص بدن.

مثال UI:

  • انتخاب فونت و رنگ
  • طراحی دکمه ها و اسکرول ها

هدف طراح طراحی ای هست که استفاده ازش برای کاربر راحت و لذت بخش باشه. رابط کاربری یک محصول یا خدمت در نهایت منجر به کارآیی و موفقیت کسب و کار میشه.

سایت و اپلیکیشن های زیادی وجود دارن که با تمرکز روی راحتی و اهداف کاربر بوجود اومدن. از جمله سایت هایی با UI منحصر به فرد که مورد تایید اکثر افراد هست میتونیم به دو سایت AIRBNB و DROPBOX اشاره کنیم.

نکته هایی رو برای داشتن یک UI با قابلیت جذب اکثر کاربر ها برای شما شرح میدیم:

  • کاربر به سرعت طراحی برندتون رو قضاوت میکنه و به اینکه خدمات رو راحت و دوست داشتنی دریافت کنه توجه ویژه ای میکنه. کاربر بیشتر از اون چیزی که به طراحی اهمیت بده، به راحتی انجام خدمات موردنیازش با استفاده از کم ترین تلاش اهمیت میده. پس گروه اسکوپ UI رو جوری طراحی میکنه که در عین حالی که طراحی زیبایی داشته باشید به بهترین شکل به کاربر خدماتتون رو هم ارائه بدید.
  • وقتی که علایق کاربر رو درک کنید، تجربه ی خوشایندی از همکاری با شما بدست میاره و باعث میشه که نه تنها خود کاربر باز هم از کسب و کار شما استفاده کنه بلکه شمارو به بقیه هم معرفی کنه.
  • UI باید نشون دهنده ی ارزش های برند شما باشه تا اعتماد کاربر بهتون تقویت بشه.
  • گروه اسکوپ احساس رو توی طراحی UI به کار میبره. چون که احساس خوبی که به کاربر منتقل میشه باعث میشه که تصویر خوبی از برند شما توی ذهنش ثبت بشه.

UX چیست؟

UX مخفف user Experience Design  به معنای طراحی تجربه ی کاربری است.

طراحی UX ابعاد زیادی داره و یک دنیای وسیع جذاب تشکیل شده از چند رشته است. محصولات و خدماتی رو که ما به صورت روزانه ازشون استفاده می کنیم رو شکل میده و میتونه منجر به موفقیت یا شکست یک کسب و کار بشه.

UX به هرگونه تماس کاربر با محصول یا خدمات کسب و کار اشاره داره. طراحی UX با در نظر گرفتن کاربر خدمات رو ارائه میده و تجربه ی لذت بخشی رو براش فراهم میکنه.

UX روی درک عمیق کاربران، اونچه که نیاز دارن، ارزش‌ها، توانایی‌هایشون و همچنین محدودیت‌هایشون تمرکز داره.

UX میتونه شامل فرآیند پرداخت آنلاین، توی دست گرفتن یک محصول و… باشه. هدف طراحی UX ایجاد تجربه دلپذیر، آسون، کارآمد و همه جانبه برای کاربر هست.

اولین نیاز برای یک UX منحصر به فرد، برآورده کردن نیازهای کاربر، بدون هیچ دشواری ای هست. برای رسیدن به UX ایده آل، نیاز به ادغام علم های مهندسی، بازاریابی، طراحی گرافیک وطراحی UI داریم.

طراحی UX نه تنها سهولت استفاده از نرم افزار رو به عهده داره بلکه موارد دیگه ای مثل، بازاریابی، بسته بندی و پشتیبانی بعد از فروش رو هم دربرمیگیره. مهم‌تر از همه، طراحی UX برای ارائه ی خدمات به منظور برطرف کردن نیازها هم مورد استفاده قرار میگیره. هسته اصلی UX اینه که مطمئن باشید که کاربر در چیزی که بهش ارائه میدید ارزش پیدا کنه. هیچ کس از محصولی که برای رسیدن به هدفی بوجود نیومده باشه استفاده نمیکنه.

گروه اسکوپ خدمات UI/ UX رو به بهترین شکل به شما ارائه میده.